Odpadové hospodářství

07.02.2020 10:31:13


Přírodní odpad sveze Praha zdarma, pokud najde místo na kompost

25.01.2020 21:31:13

Pražský magistrát zvažuje, že nabídne lidem zdarma hnědé popelnice, které bude vyvážet na kompost, pro který je zatím problém najít vhodné pozemky. Lidé by tak nemuseli na podzim listí pálit.

Pražské služby koupí nové kotle do spalovny, zaplatí asi miliardu

22.01.2020 17:31:35

Praha v dohledné době nemůže počítat s tím, že by si rozpočet zvýšila o zisky Pražských služeb. Malešická spalovna „spolyká“ stovky milionů za opravy, které nutně potřebuje. Její čtyři kotle už jsou totiž na hraně životnosti, a tak Pražské služby kupují nové.

Stropnický chce spojit pražské popeláře třeba s MHD, aby uhájil spalovnu

22.01.2020 14:31:28

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický ze Strany zelených chystá jednu z největších firemních fúzí posledních let: sloučení Pražských služeb s dopravním podnikem nebo jinou velkou společností. Jde o „drsnější“ cestu, jak chce magistrát získat stoprocentní kontrolu nad lukrativním byznysem s odpadky.

Kanadský Westinghouse chce v Česku vyrábět proud z odpadu

22.01.2020 12:31:15

I přes prozatímní pozastavení plánů na rozšiřování tuzemských jaderných elektráren by se v­ Česku mohly objevit reaktory s logem společnosti Westinghouse. Nepůjde však o americko-japonského výrobce štěpných zařízení, ale kanadskou společnost Westinghouse Plasma Corporation (WPC)

Češi umí třídit odpad, ukázala studie. Obaly rozdělujeme levněji a více než jiní Evropané

15.01.2020 16:17:02

Podle Centra ekonomických a tržních analýz vyjde české spotřebitele třídění odpadů v průměru na 5,2 eura ročně. Méně je to jen ve Velké Británii, naopak Němci či Rakušané zaplatí více než deset eur ročně. Většina těchto nákladů jde na zajištění sběrné sítě, tvrdí autoři studie. Zároveň je podle nich vidět souvislost mezi mírou růstu HDP na hlavu a mírou třídění v jednotlivých zemích.

S tendrem na odpad začíná v Praze i boj o malešickou spalovnu

14.01.2020 07:16:03

V Praze se opět naplno rozbíhá boj společností svážející odpad, ve hře je nový 10letý tendr. Jak naznačuje citovaný článek, dost možná se hraje i o víc - pokud by tendr nevyhrály Pražské služby (kde Praha má 77% podíl), které vlastní i Malešickou spalovnu, Pražské služby by byly finančně oslabeny a mohl by se dostat do hry i prodej spalovny. O její převzetí má údajně zájem společnost AVE CZ, která v Pražských službách má cca 20% podíl. Spaloven bude potřeba (v ČR aktuálně 3), neb od roku 2024 bude významně omezenou skládkování odpadu.

Vláda schválila nový Plán odpadového hospodářství ČR

13.01.2020 15:16:10

Česko má novou strategii jak na odpady. Po půlročním připomínkovém řízení a procesu posouzení vlivu koncepce na životní prostředí (SEA) dnes vláda schválila Plán odpadového hospodářství pro roky 2015–2024 předložený ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Hlavními cíli strategie je jednoznačně předcházení vzniku odpadů a zvýšení recyklace a materiálového využití odpadů. Plán představuje klíčový dokument pro realizaci dlouhodobé strategie nakládání s odpady, obaly a výrobky s ukončenou životností. Poprvé je součástí tohoto dokumentu i Program předcházení vzniku odpadů. Novou odpadovou legislativou se Ministerstvo životního prostředí zaměřuje na upřednostnění způsobů nakládání s odpady podle celoevropské odpadové hierarchie.